اصطلاحات گویندگی

اسلوگان چیست ؟

اسلوگان : راز موفقیت کمپین های تبلیغاتی داشتن شعاری مناسب با برند است. اسلوگان یا شعار تبلیغاتی یکی از فاکتورهایی است که مشتریان توسط آن شما را بخاطر می‌سپارند. بعضی از بهترین جملات با تاثیر در ذهن مخاطبان معمولا در مکالمه های روزمره ما جای می‌گیرد. یک شعار تبلیغاتی خوب فراتر از نام یک برند می‌رود و در فرهنگ جامعه ما میگنجد.

یک تعویض طلایی (دیوار)

 

پشتم گرمه (ایران رادیاتور)

یه گاز خوشمزه (چی توز موتوری)

تگ لاین چیست ؟

تگ لاین : ایده تگ لاین این است که یک عبارت ممتازی را به تصویر بکشید و باعث ایجاد یک محصول ادبی در رابطه با محصول و یا برند می شود که در ذهن مخاطب حک شده و به یاد می ماند.

بانک خوب سرمایه است ( برترین شعار تبلیغاتی بانکی)

بزن شارژ شی (*۷۸۰#)

هیچکس تنها نیست ( همراه اول)

موتو چیست ؟

موتو Motto  : حالت پند و اندرز است

اول ایمنی بعد کار

کیفیت یک شعار نیست یک فرهنگ است

فامیلا خودشو نمیگیره، حاوی ویتامین E و فیتوسترول

مانترا چیست ؟

مانترا Mantra : مانترای برند؛ اوج هنرمندی در توصیف جایگاه برند

مفهومی مختصر و مفید که به جای گزافه گویی، سعی دارد با کمترین واژگان ممکن، جوهره برند را توضیح دهد. از جمله المان‌های کلامی مهم برای توصیف برند «مانترای برند»(Brand Mantra) نام دارد که به آن فلسفه یا آوای برند نیز گفته می‌شود‌. مانترای برند یک عبارت یا جمله‌ای متشکل از سه تا پنج کلمه است که ماهیت و جوهره اصلی و خدشه‌ناپذیر هویت برند را بیان می‌کند‌. مانترای برند باید بتواند با هنرمندی و خلاقیت در کوتاه‌ترین زمان و مختصرترین کلمات، فلسفه و چیستی برند را به مخاطب منتقل کند و عمیقا به جوهره و وعده اصلی برند وابسته است. مانترای برند به همراه نام برند یکی از مهم‌ترین المان‌های توصیفی بخش کلامی هویت برند را تشکیل می‌دهد و به‌نوعی مهم‌ترین نقاط تمایز برند را با رقبا بیان می‌کند‌. تفاوت اصلی آن با شعار برند در این است که شعار در جهت علاقه‌مند کردن مخاطب و جذب او کاربرد دارد، اما مانترا بیشتر به فلسفه وجودی و دلایل درونی برند اشاره می‌کند‌. برای خلق یک مانترای درست باید سه معیار را در نظر بگیرید.

Disney: Fun Family Entertainment

Nike: Authentic Athletic Performance

BMW: Ultimate Driving Machine

https://www.bank-seda.ir/media/1/b_irsYVPudmYelUibNWU7j8TbunJ2ytF.mp3

گویندگی حماسی چه نوعی از گویندگی است ؟

 

گویندگی حماسی: این لحن مربوط به شجاعت و بیان دلاوری است.لحنی است محکم،استوار،پرطنین،باآهنگی خیزان(صدا ازپایین به بالا)که وقتی خواننده به مصوت های بلند می رسدبویژه در پایان مصراع ها باید بر امتداد (کشیدگی)آوای خویش بیفزاید.واج چرخشی (ر)بخصوص به هنگامی که مشدد است ؛باید بیش از حد معمول فشرده وقدرتمند ادا شود.سعی براین است که در لحن حماسی ،مخاطب هرگونه تردیدی را کنار بگذارد وبه شدت به هیجان آید.درخواندن این لحن ازحرکات دست وبدن و حالت های صورت استفاده شود.

گویندگی تیزر تبلیغاتی چگونه است ؟

تیزر تبلیغاتی : خوانش یک متن بصورت انرژیک بهمراه بیانی شاد برای تبلیغ یک برند

گویندگی دکلمه چگونه است ؟

دکلمه رمانتیک : به فن خواندن شعر یا متن به طوری که آهنگین و با شور و حرارت باشد و بتواند احساسی متناسب با موضوع نظم (شعر) یا نثر (متن) مذکور را به مخاطب القا کند، گفته می‌شود.

صداسازی چیست ؟

صدا سازی : خلق یک یا چند شخصیت و ساخت صدای یک یا چند شخصیت خلق شده متفاوت بوسیله یک یا چند نفر

گویندگی آنونس فیلم چگونه است ؟

آنونس فیلم : خوانش متنی مختصر از خلاصه فیلم جهت معرفی فیلم و به تصویر کشیدن اتفاقاتی که در فیلم اتفاق خواهد افتاد.

اجرای صحنه یا مجری گری

اجرای صحنه : يك مجري يا يك MC كسي است كه به عنوان نماينده ي ميزبان ، يك مراسم  را مديريت مي كند.

گویندگی کتاب صوتی چیست ؟

کتاب صوتی : خواندن یک کتاب بوسیله یک یا چند گوینده که بعضا ممکن است با جلوه های صوتی همراه باشد.

گویندگی موشن گرافیک چگونه است ؟

موشن گرافیک : انیمیشنی است که یک یا چند گوینده با لحنی شاد و انرژیت به بیان مسائل مربوط به تصویر کشیده شده می پردازند.

نریش چیست ؟

نریشن : نریشن به معنای روایت قصه است. در سینما ، نریشن توضیحات اضافی است که از سوی کسی بیان می شود ، که از شخصیت های فیلم نیست. در فیلم های مستند و آموزشی ، صدایی است که روی فیلم آن را می شنویم و اطلاعات تکمیلی درباره تصویری را که می بینیم در اختیارمان می گذارد.